Před několika lety, kdy pro mě recenze znamenala pár nic neříkajících řádků, jsem napsala o Avatarovi. The Last Airbender byl nějakou řadu let, a stále je, jeden z nejlepších animáků a pokud jde o mou osobu, strčí do kapsy ledajaké anime. Tehdy jsem považovala Death Note za jedno z nejlepších anime, ale dneska už mám obrázek trochu jiný.
Po třech knihách byl ale Aangův příběh u konce a tvůrci oznámili sequel - The Legend of Korra a jako každý sequel, i Korra si prošla řadou srovnání. Aang byl vystrašený prcek s velkým srdcem a nesobeckým chováním. Korra se ukázala být jeho pravým opakem - svérázná, odvážná ale sobecká a nezvladatelná. Co na téhle sérii ale zbožňuju, je právě vývoj charakterů.
![]()
Zřejmě bych měla upozornit, že ani po těch několika letech, jsem se s recenzemi nevyšvihla, ale jestli máte náladu na moje srdceryvné vylejvání pocitů, tenhle článek by vás nemusel nijak zvlášť urazit. Po většině rychlo-maratonů jsem jako vyždímaná houba - hodně toho ve mě zanechalo, ale formovat věty, je až směšně nereálné (
ale snažím se;
vidíte tu snahu, že ano?!).
V článku se objevují spoilery, bacha na mě.
I CANNOT GET OVER THIS SERIES. CALL FOR HELP.
Začněme ale od začátku. Čtyři živly. Čtyři národy, které je ovládají. Společnými silami vládly světu, až do okamžiku, než Ohnivý národ zaútočil a poslední záchranou se stal Avatar. Ten jediný dokáže ovládat všechny živly a uvést svět opět do rovnováhy. S Korrou se ale ocitáme dlouho po válce a jak už jsem trochu nakousla, tahle holka je komplikovaná. Chtěla všechno, nejlépe hned. Chyběla jí trpělivost, chtěla se předvádět a když v první knize přišel na scénu Amon, všechno se začalo hroutit a poprvé pocítila vlastní zranitelnost. Jejím mentorem se stal Tenzin, syn Katary a Aanga, který šel ve stopách svého otce a stal se mistrem.
Při svém pobytu v Republic City, se Korra seznamuje s Makem a Bolinem, profesionálními bedery a bratry, kteří zápasí v arénách proti svým protivníkům, nahrabávají si slávu a peníze. Korra by asi nebyla Korrou, kdyby se k nim nepřidala, nezazdívala svoje tréninky s Tenzinem a myslela jen na sebe. Postupem času se ale učí poznávat svou moc, sama sebe a především své nové nepřátelé. Bendeři, lidé schopní ovládat živly, jsou podstatně zvýhodněni oproti obyčejným lidem a v tom okamžiku se objevil Amon se svou ideologií o rovnoprávnosti a schopností jinému odebrat jeho moc živlu. Zní to jako docela fér myšlenka, jenže realizace značně pokulhává a Amon se stane úhlavním nepřítelem.
A jelikož Korra nemá problémů dost, začne se sbližovat s Makem. A aby toho nebylo málo, ještě předtím, než se ti dva začnou sbližovat, setkává se Mako s Asami, dcerou revolučního vynálezce a začnou spolu chodit. Asamin otec je ale ke vší smůle namočen do celé aféry s Amonem a to řádným dílem, čímž zůstává vedení společnosti právě na Asami. Řeší se tu milostný trojúhelník a ději to nijak zvlášť neprospívá.
Abych pravdu řekla, byla jsem natěšená na Korru, už jen kvůli předchozí avatarské sérii a možná právě proto jsem byla z první knihy poněkud zklamaná. Děj je podstatně uvězněn v ulicích Republic City, městem bouří nepokoje a pak je tady ta věc - Korra není Aang. Když se na to dívám zpětně, nějakou dobu jsem se částečně nedokázala přes její charakter přenést, i přestože ve mě série probouzela hodně nostalgie. K druhé knize jsem se vrátila až asi po dvou letech, právě ve chvíli kdy celý seriál skončil.
Čas letěl a i já jsem se na Korru začala dívat už jinak. Skončilo srovnávání a začala jsem si show opět užívat. A Korra se začala pomalu měnit. S každou další sérií si okusila víc, až nakonec skončila na samotném dně, jen protože se držela své role avatara a dělala správnou věc. Nakonec nebojovala jen proti svým nepřátelům, ale i proti sobě. Stačilo mi málo a po pár dílech druhé řady, jsem byla opět ve svém živlu. Na scéně se tentokrát objevil Unalaq, strýc Korry, se skvělým plánem osvobodit zlého ducha a mít kontrolu nad celý světem (ach, ty lidi nikdy nemají nízké cíle). Korra opět dává dohromady team avatar a společně s Makem, Bolinem a Asami, vyráží proti Unaloquovi. Co se mi na druhé řadě neskutečně líbilo, byly především flashbacky, kde jsme měli možnost vidět zrození prvního avatara.
A pak přišla třetí kniha a s ní další extrém. Zaheer věřil, že přirozený řádem, je chaos a naprostá svoboda. Jeho cílem nebylo se zbavit pouze avatara, ale postupně se svou malou skupinkou mocných benderů, svrhnout i všechny autority. Finální souboj s Korrou a Zaheerem, si na avatarovi vyžádal nejvíce. Ztratila spojení se svými minulými životy, i schopnost probudit v sobě avatarskou moc. A tedy si naše malá začala sáhla až na dno. Jako řekla Toph ve čtvrté knize, Korra by se měla učit od svých nepřátel. Každý z nich měl svou ideologii a chtěli správnou věc, ale brali věci do extrémů.
![]()
Ve čtvrté knize se těžce vypořádává s následky z boje a celé se to odráží na jejím charakteru. Je to sice animák pro děti, ale vidět jí v takovém stavu trhalo srdce i mě. Ani o tři roky později se úplně nezotavila, stále pronásledovaná duchy jejích nepřátel a strachu z prohry. Poslední řada byla dle mého názoru prostě skvělá a zakončená v epickém stylu. Mám pocit, že dost lidí ohrňuje nos nad faktem, když hlavní hrdinové nastavují krky za záporné postavy, ale Kuvira si to zasloužila. Korra jí ukázala cestu, vůli odpouštět i za věci, které by odpuštěny být nemusely.
Nakonec se musím ještě podělit o jednu věc, na kterou dost možná čekají ti z vás, jež měli možnost vidět tuhle sérii až do konce. Měla jsem menší problém se stahováním dílů a u mého zdroje bylo pouze 11 zveřejněných dílů a ten poslední byl bez uzavřeného konce. V tu chvíli jsem netušila, že je dílů ve skutečnosti 13 a tak jsem bloumala po wiki a hledala informace o páté řadě. Ty jsem nakonec nenašla, ale narazila jsem na jednu zajímavost, která nedávala moc smysl až do okamžiku, kdy jsem viděla poslední oficiální díl.
Dle sdělení tvůrci zobrazili Korru a Asami jako bisexuálky, což mi přišlo jako fajn věc, i přestože v dětských animácích si prostě řekne 'best friends forever', protože tohle je to poslední místo, kde byste too čekali. Kdybych ten odstavec dočetla až do konce, možná bych u závěrečné scény nedostala hysterák.
Because actual girlfriends, guys! Jsem zastánce motta '
serem na chlapy', ale i tak se mi nechtělo věřit, že by tvůrci nepřivedli zpátky vztah Mako/Korra. Nakonec se tak nestalo a kupodivu mě tahle alternativa potěšila výrazněji. Ten paralel scén z konce
The Last Air Bender and
The Legend of Korra, prostě
neměl chybuALEskutečně to bylo to pravé vůči ději? Z poslední scény mám dojem, že nám oznamuje fakt, kterému ale nic nepředcházelo.
Neoznačila bych se za ignoranta, ale pokud tvůrci skutečně chtěli prosadit právě tenhle pár, měl být více naznačen (a já bych byla ten poslední, kdo by se tomu bránil). V opačném případě, je to jako kdyby nás hodili do vodě bez záchranného kruhu. Neříkám, že jejich vztah nemá základ, ale rozhodně jsem z něj neměla dojem, že je postaven na romantických citech. Na druhé straně tu nemůžeme čekat The L Word, že?! O důvod víc udělat pátou knihu, gimme.
Anyway, momentálně se znovu nacházím ve velmi křehkém stavu. Celý avatarský svět jsem opět tak trochu obrečela, protože si mě i po letech dokázal zase získat a udržet až do konce. Stráveného času nad touto sérií nikdy nebudu litovat a jediné, co mě skutečně mrzí, že i po tolika dílech, mám pocit že toho nebylo dost. ♥